Prihlásenie

Nič nevyjde nazmar – využime z ovocia aj zeleniny všetko, čo sa dá

Nič nevyjde nazmar – využime z ovocia aj zeleniny všetko, čo sa dá

BRATISLAVA, 31. januára 2020: Stonky, hlúbiky a šupky z ovocia a zeleniny zväčša pri varení vyhadzujeme, no práve tieto „odrezky“ môžu jedlá obohatiť o ďalšiu chuť aj živiny. Možno ste sa už stretli pri príprave jedál s termínom „stravovanie od hlavy až po chvost“ (z angl. nose to tail eating). Ide o koncept, ktorého cieľom je zredukovať živočíšny odpad tým, že sa využijú všetky časti zvieraťa na prípravu jedla. Podobným konceptom, ktorý sa uplatňuje na rastliny a zeleninu, je zase „stravovanie od koreňa až po list“ (z angl. root to leaf eating). Znamená to jednoducho využiť z ovocia a zeleniny čo najviac a teda nevyhadzovať šupky, stonky či vňate, ktoré sú obvyklým odpadom pri ich spracovaní.

 

Napríklad hodnota ovocia a zeleniny, ktoré každoročne vyhodí priemerný Američan, je až 1 600 dolárov. Väčšinu z toho, čo vyhadzujeme, tvoria časti rastlín, ktoré sú však stále použiteľné, chutné aj výživné. Namiesto toho, aby sme ich vyhodili do koša alebo v tom lepšom prípade do kompostu, môžeme využiť niektoré odrezky z ovocia a zeleniny na zvýšenie svojho príjmu živín.

 

Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition, prináša niekoľko tipov, ako čo do najväčšej miery využiť všetky časti ovocia a zeleniny a tým menej plytvať potravinami.  

 

  • Listy z repy či bielej reďkovky sa oproti jemnejšej listovej zelenine (ako napríklad špenát či mangold) varia o trochu dlhšie, avšak aj tie sú rovnako chutné. Ak teda v obchode natrafíte na repu alebo bielu reďkovku s listami, máte šťastie a získavate tak dva druhy zeleniny za cenu jednej. Rovnako ako v iných druhoch listovej zeleniny, aj tu sú obsiahnuté živiny – najmä vitamíny C a K, beta-karotén, kyselina listová, meď a draslík.

 

  • Hlúbiky z brokolice sa často vyhadzujú, aj keď sú bohaté na živiny, najmä na vitamín C, B9, vlákninu a fytolátku – tzv. sulforafán, ktorá pôsobí ako antioxidant. Najemno pokrájané hlúbiky môžete pridať do rôznych šalátov, prípadne aj do polievky počas posledných minút varenia. Takisto ich môžete nakrájať na hrubšie kolieska (cca 0,5 cm) a po pridaní olivového oleja a soli ich piecť v rúre, kým nezmäknú.

 

  • Vňať z mrkvy či fenikla môže byť peknou ozdobou jedla na tanieri... A keďže je jedlá, dá sa využiť ako prísada do šalátov. Takisto si môžete vňať orestovať s malým množstvom olivového oleja a soli, vďaka čomu si viete pripraviť čerstvú omáčku na grilované kura alebo ryby, alebo si z nej môžete vyrobiť pesto s olivovým olejom, orechmi a cesnakom. Mrkvová vňať obsahuje viac vitamínu C než samotná mrkva a feniklová vňať je zas dobrým zdrojom vitamínu B.

 

  • Listy stonkového zeleru sú veľmi chutné, no ľudia ich väčšinou nejedia. Zelerové listy sa dajú pridať do zeleninových šalátov, sendvičov a polievok. Rovnako ako stonky, aj listy sú dobrým zdrojom vitamínu C. Nabudúce sa preto v potravinách skúste obzrieť po tom najlistnatejšom kuse.

 

  • Citrusová kôra obsahuje zlúčeniny nazývané bioflavonoidy, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Jemne nastrúhajte kôru (vyvarujte sa bielej časti, ktorá je horká) a môžete ju pridať do šalátových dresingov, varenej zeleniny alebo tzv. smoothies. Prúžky čerstvej kôry môžete tiež pridať do vody, minerálnej vody alebo čaju.

 

  • Hrubé stopky z listov zeleniny, ako napr. z mangoldu, kapusty či kelu môžu byť tvrdé, takže ich veľa ľudí pred varením vyreže, no dajú sa zužitkovať. Stačí ich nahrubo pokrájať a pridať napríklad do polievok alebo dusených jedál – vďaka dlhým dobám varenia zmäknú. Alebo ich jemne nakrájajte a opečte s trochou oleja a cesnaku alebo cibule, až kým nezmäknú, následne pridajte listy a dovarte. A rovnaký spôsob prípravy môžete aplikovať aj na listy z karfiolu. Pridanie listovej zeleniny a stoniek z týchto výživných zdrojov zvyšuje príjem vitamínov A, K, železa, draslíka a vlákniny.

 

  • Jahodové korunky sa výborne hodia do džbánu pitnej vody alebo horúceho či studeného čaju. Nápoju pridajú trochu chuti a tiež trochu vitamínu C.

 

 Pre odber najnovších informácií o spoločnosti Herbalife Nutrition, sledujte @HerbalifeNews.

 

Nehlasované