Prihlásenie

Ako a kedy refinancovať hypotéku?

Ako a kedy refinancovať hypotéku?

 

            Obdobie hypotekárneho “boomu” a lacných úverov sa postupne utlmuje a jeho dôsledkom je mnoho klientov bankových spoločností, ktorí každý mesiac zo svojho účtu odvádzajú nemalé splátky úveru. Po ukončení lehoty fixácie úrokovej sadzby sa však sprvu výhodná hypotéka môže premeniť na úhlavného nepriateľa rodinného rozpočtu. Tu nastupuje možnosť refinancovania hypotéky, v prípade viacerých hypoték súčasne aj ich konsolidácia a následné refinancovanie. Pre laika náročné pojmy, pre erudovaného finančného poradcu bežná rutina. Kedy a ako prefinancovať hypotéku tak, aby sme neprerobili?

 

            Ako získať refinancovaním hypotéky

            Obdobie, kedy je vhodné zvažovať refinancovanie hypotéky, je po ukončení lehoty fixácie úrokovej sadzby. Vtedy je klientovi ponúknutá nová úroková sadzba, ktorá však z hľadiska splátok a konečnej ceny hypotéky nemusí byť výhodná. Vtedy je možné ponúkanú novú úrokovú sadzbu prijať, alebo hľadať iné možnosti. Tu ideálne na scénu nastupuje hypotekárny špecialista, ktorý za vás urobí porovnanie hypoték. Cieľom porovnávania je najvýhodnejšia hypotéka – to je spravidla tá, ktorou zaplatíte aktuálny dlh bankovej spoločnosti a poplatky spojené so zmenou hypotéky a na jej splátkach ešte ušetríte.

 

            Dá sa refinancovať hypotéka aj keď fixácia úrokovej sadzby ešte trvá?

            Samozrejme, aj táto alternatíva prichádza do úvahy. Navyše, vďaka novej legislatíve je sankcia za vyplatenie dlhu v priebehu fixácie najviac 1% z jeho celkovej sumy.

 

            Zvládnem to sám?

            Možno áno, ale bude to beh na dlhú trať. Ak ste zbehlí vo svete bankovníctva, teoreticky môžete pátrať po najvýhodnejšej hypotéke na vlastnú päsť a po jej nájdení osamote bojovať s byrokratickou mašinériou. Alternatívou je hypotekárny špecialista, ktorý vám ponúkne kompletný servis, na konci ktorého je najvýhodnejšia hypotéka a vaša spokojnosť. Ponúkne porovnávanie hypoték s presnou kalkuláciou, akú sumu refinancovaním ušetríte. Navyše skompletizuje všetky dokumenty, ktoré nová aj pôvodná banková inštitúcia požadujú – a nie je ich málo.

 

            Ak s konzultáciou u finančného špecialistu váhate, otáľanie nie je na mieste – možno budete sami prekvapení, koľko prostriedkov môžete ušetriť pri refinancovaní či konsolidácii hypotéky v novej banke. Hypotekárny špecialista  je tu pre vás aby vám pomohol, avšak to, ako investujete ušetrené financie už nechá priamo na vás.

 

Nehlasované