Prihlásenie

Potvora jedna, čo nedá nám pracovať

Potvora jedna, čo nedá nám pracovať

 

Kto by ten pocit nepoznal. Zviera vám žalúdok už len pri predstave na činnosť, ktorá si tak neodkladne vyžaduje vašu pozornosť. Vy si jednostaj opakujete: “Musím to spraviť, skrátka musím!” no i tak sa nakoniec nepremôžete, a keď, tak až po veeľmi dlhom čase. Potvora prokrastinácia si nás nájde kdekoľvek a jej mocným pazúrom sa dá len ťažko vzdorovať.

 

Ako sa môžeme pokúsiť s ňou zatočiť?

 

Isteže, tento boj nebude jednoduchý. Vyžaduje si veľkú dávku trpezlivosti a výsledok možno i tak nebude stáť za to, avšak človek je tvor zvedavý, tak prečo to teda neskúsiť.

 

1. Slovo "musím" vypustite zo svojho slovníka

 

Vnútorný dialóg ktorý vediete sami so sebou, a pritom si šomrete, že musíte spraviť najprv to a potom zasa tamto a ako sa vám nechce...Poznáte že? Pokúste sa tento vnútorný monológ preprogramovať. Nepoužívajte slovo musím. Namiesto vety musím to spraviť, skúste vetu spravím to. Chcem to spraviť. Vyžaduje si to moju pozornosť, spravím to. Totižto ak k úlohám pridáte vetu musím, automaticky sa vo vás vytvorí nechuť k tejto činnosti, a tým pádom ju automaticky odkladáte. Všetky rozhodnutia sú na vás. Nikto vás k ničomu nenúti.


 

2. Rozdeľte si úlohu na menšie kúsky a hlavne začnite

 

Neodkľadajte zbytočne úlohu, nemyslite predčasne na sladký koniec. Proste začnite. Prvý krok je ten ozaj podstatný a dôležitý. Úlohy si pre istotu rozdeľte na menšie časti, ktoré vás nakoniec privedú ku komplexnému riešeniu problému.


 

3. Perfekcionisti, je čas spraviť niečo nedokonale

 

Viaceré výskumy naznačujú, že najväčší problém s prokrastináciou majú práve ľudia, ktorí chcú mať všetko dokonalé. Chcú sa na úlohu naozaj zodpovedne pripraviť, získať čo najviac relevantných informácií, pričom stále hľadajú ešte hodnotnejšie a veľavravnejšie zdroje. Prečítajte si článok, ktorý je priam stvorení pre prokrastinujúcich perfecionistov.


 

S prípadnou prokrastináciou prichádzajú aj problémy ktoré súvisia s pracovnou morálkou, ako stres na pracovisku, depresia, úzkosti, nespavosť, zlý timemanažment.

 

Ak je navyše vo vašej firme stanovená aj detailná evidencia dochádzky, či dochádzkový systém, o problém môžete mať postarané. Nesnažte sa premýšľať ako evidenciu dochádzky oklamete. Namiesto toho sa snažte neklásť na svoje plecia toľko tlaku. Buďte na seba milý. Majte trochu súcitu. Nepremýšľajte ako by veci mali byť. Vaša verzia je to najlepšie, čo vám vaše podmienky spraviť. Prípadne si prečítajte aj ďalšie tipy a triky ako prekonať prokrastináciu.

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)
Potvora jedna, čo nedá nám pracovať