Prihlásenie

V Šali vznikol unikátny interaktívny tematický park

Bezpečné multifunkčné ihrisko vybudované v rámci projektu Cultplay pripomína repliku historického kláštorného komplexu.


Hrať sa bezpečne a zároveň poznať históriu a svojich susedov. Aj to je cieľom nového interaktívneho multifunkčného ihriska v Šali, ktoré môžu od tohto týždňa využívať najmä deti, a to bez rozdielu veku, hmotnosti a vďaka bezbariérovosti aj fyzickej spôsobilosti. „Herná zostava nemá váhové obmedzenie, preto sa na nej budú môcť hrať deti spolu so svojimi väčšími kamarátmi, alebo aj rodičmi. Rovnako bezpečný povrch umožňuje aj bezbariérový prístup,“ prezrádza Juraj Jurík, autorizovaný architekt zo spoločnosti Študio-21 plus. Zariadenie ihriska je od švédskej firmy HAGS a povrch od britskej firmy Playtop.

Nový interaktívny park je replikou historického kláštorného komplexu, ktorý sa nachádza v meste Oroszlány, partnerskom meste Šale. Slovenské mesto je jedným z desiatich miest, ktoré sa zapojili do európskeho projektu „Cultplay – vytvorenie interaktívnych tematických parkov, inovatívne použitie kultúrneho dedičstva“. Kým v Šali vyrástol kláštorný komplex z mesta Oroszlány, v tamojšom partnerskom meste sa zas budú môcť deti zahrať na „zmenšenine“ šalianskeho renesančného kaštieľa.

Samotné hracie prvky v tematickom parku sú tak zvolené s ohľadom na zaistenie najvyššej miery bezpečnosti pre deti. Je dôležité už pri návrhu ihriska myslieť na jeho bezpečnosť a voliť komponenty a výrobcov, ktorí ponúkajú tú najvyššiu kvalitu a bezpečnosť. Firma HAGS je švédsky výrobca detských ihrísk, ktorý sa už viac ako 60 rokov venuje tejto oblasti,“ konštatuje Juraj Jurík. Švédi sú známi vysokou úrovňou bezpečnosti všeobecne a to isté platí aj o detských ihriskách od spomínanej firmy HAGS. „Veríme, že ihrisko bude dlho a spoľahlivo slúžiť všetkým jeho používateľom,“ dodáva autorizovaný architekt spoločnosti Študio-21 plus.

Cezhraničný slovensko-maďarský projekt vznikol vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a je v ňom začlenených spolu šesť slovenských miest - Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Hurbanovo, Kolárovo a Svodín a štyri maďarské – Oroszlány, Komárom, Tata a Kisbér. Deti tak postupne možno aj v rámci výletov s rodičmi budú môcť navštíviť nielen zaujímavé mestá na Slovensku, ale cez takéto tematické parky pri hre zároveň aj spoznať históriu zaujímavých miest v Maďarsku.

 

 

Nehlasované