Prihlásenie

Vírusy a baktérie sú pripravené na svojho hostiteľa

Vírusy a baktérie sú pripravené na svojho hostiteľa

Rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia majú šancu najmä v zimných mesiacoch prekvapiť obzvlášť ľudí s oslabenou imunitou. Aj malé zanedbanie hygieny, fyzické a psychické vyčerpanie organizmu, nevhodná životospráva,  môžu vyvolať nepríjemné ochorenie, ktoré sprevádzajú malátnosť, zvýšená až vysoká teplota, kašeľ. Sú to typické symptómy prechladnutia, nádchy či chrípky.  Uvedené obranné reflexy organizmu v žiadnom prípade nemožno podceňovať. Samozrejme, netreba hneď utekať k lekárovi.

 

Teplotu do 38 ⁰C netlmíme žiadnymi liekmi, lebo organizmus veľakrát dokáže práve zvýšenou teplotou inaktivovať škodcov. Zvýšená teplota je len obranný mechanizmu a signalizuje, že sa niečo v našom organizme deje.  Po liekoch na zníženie teploty siahame, ak stupnica na teplomery ukazuje nad 38 až 39 ⁰C. V prípade, že nás už okrem toho bolí „celý človek“, tak základným liekom je pokoj na lôžku, prostriedky na zníženie teploty, a čo je mimoriadne dôležité, tak aj dostatok tekutín,“ vysvetlil MUDr. Peter Liprák.

 

V lekárňach sú popri rôznych prípravkoch na znižovanie teploty, zapálené hrdlo a kašeľ k dispozícii aj multisymptomatické horúce nápoje v práškovej forme od rôznych výrobcov. Žiaľ, mnohé z nich obsahujú vysoký podiel cukru.

 

Veľa ľudí však ani len netuší, koľko cukru obsahujú niektoré horúce nápoje. Ukázali to výsledky prieskumu iniciovaného spoločnosťou GSK, ktorého sa zúčastnilo 522 užívateľov horúcich nápojov a 97 lekárnikov na Slovensku. Prieskum potvrdil, že napriek tomu, že svoje nápoje si bežne cukria asi 2/3 účastníkov prieskumu, väčšina z nich – asi 60 % - používa na osladenie svojich nápojov maximálne 1 až 2 kocky cukru. Až 80 % opýtaných pritom považuje viac ako 2-3 kocky cukru v nápojoch za nezdravé,“ uviedla Zuzana Čižmáriková z agenúry Seesame.

 

Z prieskumu vyplynul paradox, že povedomie o obsahu cukru v horúcich nápojoch je minimálne, a to tak medzi spotrebiteľmi, ako aj medzi lekárnikmi. Pri kúpe produktu proti chrípke a prechladnutiu bolo tak o obsahu cukru v danom produkte informovaných necelých 5 % opýtaných. Väčšina spotrebiteľov nepredpokladá v týchto prípravkoch vysoký obsah cukru a v lekárni sa teda cielene na jeho obsah neopýta. Asi 35 % opýtaných sa o zložení produktu dočíta z príbalového letáku.

 

Zarážajúce je, že až 84 percent diabetikov nie je informovaných o obsahu cukru v horúcich nápojoch, pričom 88 % z nich by si prialo takúto informáciu mať! „V prípade diabetikov je pritom vhodnejšie, aby sa horúcim nápojom vyhli úplne. Diabetickým pacientom sa odporúča užívať multisymptomatické prípravky na chrípku a prechladnutie vo forme tabliet. Aj to by však mali vzhľadom na možný obsah fenylefrínu skonzultovať so svojím lekárom“, podčiarkol MUDr. Peter Liprák.

 

Na sychravé zimné mesiace sa treba pripravovať celý rok. V lete je vhodné dopriať si dostatočne dlhú dovolenku na oddych a načerpanie síl, a tak posilniť svoj imunitný systém. Potom už len treba dbať na pravidelný dostatočný prísun ovocia a zeleniny, dennú hygienu a primeranú fyzickú aktivitu.

 

vt

Nehlasované