Prihlásenie

Revolúcia v SSD čipoch?

Revolúcia v SSD čipoch?

Výrobcovia postupne prechádzajú na 4-vrstvovou pamäťové čipy. Technológia QLC je nová a zaujímavá, ale má aj svoje úskalia. „Je len otázkou času, než sa do QLC presunieme všetci," povedal Marcin Gaczor zo spoločnosti Kingston a dodal: "Zatiaľ sa držíme odolnejších TLC čipov, ale nie je to možné zastaviť a chtiac-nechtiac sa časom všetci musíme prispôsobiť tomuto trendu.“


QLC čipy v SSD diskoch predstavujú budúcnosť - sú lacné a v ich prospech tak jednoznačne hovorí pomer cena/výkon. Výrobcom umožní stlačiť predajné ceny oveľa nižšie, než to umožňujú výrobné náklady TLC SSD a budú môcť ponúkať aj cenovo dostupnejšie disky s vyššou kapacitou. Výrobná cena takéhoto čipu je momentálne o tretinu nižšia, no žiaľ veľmi diskutabilná je ich životnosť. Problém nastáva pri prepisovaní dát, kde priemerný počet QLC prepisov osciluje medzi 150-1000 P/E cyklov (Program-erase cycle) oproti 3D TLC s 1500-3000 P/E cyklom. Takéto disky môžu mať veľkú kapacitu a sú aj lacné, ale pre ich menšiu výdrž ich musíme častejšie meniť (nahrádzať).

 

Pozor hlavne na preplnené disky

 

„Výhodu QLC vidím jednoznačne v serverovom prostredí, kde sú všetky dáta zálohované a redundantne chránené,“ vysvetľuje Marcin Gaczor. Ak v serveri vypadne jeden disk, je veľmi lacné nahradiť ho novým, napríklad i s vyššou kapacitou. Problém však nastáva pri použití v zariadeniach koncových používateľov. Ak používatelia nezačnú častejšie meniť (upgradovať) QLC disky ešte pred koncom ich životnosti a pravidelne nezálohujú svoje dáta, môžu o ne veľmi ľahko prísť. Špeciálne pokiaľ ide o systémový disk, ktorý je napríklad nevhodne malý a zaplnený z viac ako 80 percent. Je preto pravdepodobné, že takéhoto používateľa jedno ráno bude čakať nemilé prebudenie, špeciálne keď nepoužíva nástroje na analyzovanie stavu a monitoringu životnosti svojho disku. Dochádza tu totiž k oveľa častejšiemu prepisu a rýchlejšie sa opotrebujú pamäťové bunky čipov.

 

Najmä u systémového disku sa odporúča nechať na disku čo možno najviac voľného miesta (min. však 40-60% jeho kapacity). Operačný systém totiž prakticky neustále zapisuje nejaké dáta (systém disk využíva aj ako virtuálnu pamäť) a pri malej voľnej kapacite sa viac opotrebujú tie isté bunky v čipe, zatiaľ čo pri prázdnejšom disku sa systém snaží zapisovať vždy na iné miesto, aby sa disk opotreboval rovnomernejšie.

 

Skontrolujte datasheet: TLC disky sú stále na trhu

 

Technológia QLC prináša aj ďalšie úskalie v podobe maximálnej rýchlosti zápisu. NVMe QLC SSD disky pri práci s veľkým objemom dát po zaplnení vyrovnávacej cache pamäte padnú výkonom takmer na úroveň pomalších SATA SSD. „Technológia je zatiaľ stále nová. V našej spoločnosti ideme v tomto smere konzervatívnou cestou a stále investujeme do výroby TLC čipov. Snažíme sa to oddialiť a počkať, až bude nová technológia o niekoľko krokov napred. Je ale zrejmé, že najmä vďaka silnejúcim tlakom na cenu budeme musieť v budúcnosti aj my prejsť na QLC technológiu,“ komentuje zástupca spoločnosti Kingston Michal Stauch. Náročnejším používateľom môžeme len odporučiť, aby sa pri kúpe disku obzerali po takých, ktoré majú v špecifikácii uvedené TLC.

 

Priemerné hodnotenie: 5 (2 votes)