Prihlásenie

Koľko by mal stáť zásnubný prsteň?

Koľko by mal stáť zásnubný prsteň?

Možno ste počuli o pravidle, že zásnubný prsteň by mal stáť 3 až 5 mužových mesačných platov. Čiže podľa tohto pravidla by jeho cena malá závisieť od výšky príjmu muža, ktorý chce požiadať o ruku. Je však na mieste rozprávať o takýchto sumách?

 

Takéto pravidlá na určenie ceny snubného prsteňa k nám dorazili z amerických filmov. A sú živené marketingom klenotníckych firiem. Pre klenotníkov je predsa výhodné vám tvrdiť, že na prsteň by ste mali minúť trebárs niekoľko tisíc eur. Možno nájsť aj "triezvejšie" reklamné články, kde sa odporúča minúť dvojnásobok mesačnej mzdy na snubný prsteň. Je to však riešenie?

 

Je naozaj nutné minúť toľko peňazí?

 

Najhodnotnejšiu časť drahších prsteňov tvorí najčastejšie jeden briliant. Ten podľa jeho veľkosti a kvality môže stáť od približne 100 eur vyššie. Jeho cena však môže dosahovať aj niekoľko desiatok až stoviek tisíc eur. Omnoho lacnejšou alternatívou je použitie zirkónu namiesto briliantu. V takom prípade môže zlatý zásnubný prsteň so zirkónom vyjsť aj okolo 100 eur. 

 

Je naozaj nutné pri plate 1000 eur minúť na zásnubný prsteň 3 až 5-tisíc eur? Zásnuby sa týkajú predovšetkým mladých ľudí. Ak muž zarába 1000 eur, tak pravdepodobne spláca hypotéku na bývanie, a to je ešte ten lepší prípad. Pri dlhodobej hypotéke za každých požičaných 1000 eur vrátite banke v konečnom dôsledku zhruba 2000 eur. Nie je teda logickejšie napríklad kúpiť prsteň so zirkónom a ušetrené peniaze vložiť do banky a predčasne splatiť časť hypotéky?

 

Čo by povedal požiarnik s platom 400 eur, z ktorých si nemôže dovoliť ani len vlastné bývanie, keby ste mu povedali, že požiadať o ruku svojej lásky môže len s prsteňom za minimálne 1200 eur? Samozrejme, každý nech robí, čo uzná za vhodné. Zavádzať zvyk kupovania drahých prsteňov vyznie v takom prípade ako vymývanie mozgov. Pravá láska sa predsa nemeria peniazmi. Čo je vôbec romantické na tom, keď muž minie všetky úspory na prsteň? Romantika znamená niečo iné a vôbec to nemusí stáť veľa peňazí. Romantika je o skutkoch a nie o míňaní peňazí. Existuje množstvo romantických spôsobov, ako požiadať svoju vyvolenú o ruku

 

Jeden argument pre kúpu zásnubného prsteňa s briliantom má niečo do seba. Vraj sú to predsa dobre investované peniaze. Vraj cena briliantov neklesá a minimálne si udržia svoju cenu, ak sa nezhodnotia.  Toto však platí skôr pre investičné diamanty, ktoré spĺňajú celkom iné kritériá ako tie používané klenotníkmi. Ale povedzme, že na tom je aspoň kúsok pravdy. Nechajme však tieto investície na tých, ktorí sa pre ne sami rozhodnú a nevnucujme obyčajným ľuďom takéto likvidačné zvyky. 

 

Priemerné hodnotenie: 4.7 (17 votes)
Koľko by mal stáť zásnubný prsteň?